Call centar: 011/ 267 27 17

Kurs: 120,00 din

Call centar: 011/ 267 27 17

Kurs: 120,00 din

Blog strana - NVR ili VSaaS - kako napraviti pravi izbor

Blog tekst - NVR ili VSaaS rešenja

NVR ili VSaaS - kako napraviti pravi izbor?

Cilj noviteta iz sveta sigurnosnih sistema je podizanje bezbednosti na novi nivo, automatizacija određenih funkcija, omogućavanje personalizacije i pojednostavljenje korisničkog interfejsa. Ići u korak s novitetima znači znati kad, gde i na koji način možete unaprediti postojeći sistem tehničke zaštite i utvrditi kada je vreme za instalaciju novog sistema. Međutim, slepo praćenje aktuelnih trendova neće dovesti do optimalnih rezultata. Sigurnosni sistemi nisu “one size fits all” rešenja i komponente se moraju prilagoditi željama i potrebama krajnjeg korisnika. Zato bi trebalo pažljivo izvagati opcije pre instalacije noviteta, pogotovo ako ste već zadovoljni funkcionalnošću postojećeg sistema.

 

Sa sličnom se situacijom susrećemo kada razmatramo opcije za pohranjivanje video snimaka. S jedne strane, tu su NVR snimači, kojima smo verni decenijama unazad. Tehnologija NVR snimača podrazumeva da se materijal s kamera direktno prebacuje na snimač i tu i čuva. Poslednjih godina, na popularnosti sve više dobija VSaaS model koji, između ostalog, privlači korisnike nižim početnim troškovima instalacije, a podrazumeva pohranjivanje sadržaja na oblaku. Mada se mnogi vode devizom da je novo uvek bolje, izbor nije tako jednostavan. U nastavku teksta otkrivamo i zašto.

 

Mrežni video snimači

 

NVR arhitektura je u potpunom vlasništvu korisnika i oslanja se na lokalnu mrežu. Kompletna oprema se zapravo fizički nalazi kod korisnika, što omogućava više kontrole u pogledu rada i upravljanja. Funkcionalnost snimača ne zavisi od stabilnosti internet konekcije, što je veoma važno za područja u kojima je internet mreža nepouzdana. Mrežni video snimač se može instalirati direktno i lokalno, zajedno s kamerom, te se na taj način kreira jedinstveni sistem u LAN-u. NVR ne opterećuje propusnost javne mreže kada se slika prikazuje u punoj rezoluciji

 

Međutim, tu su i nedostaci. Naime, inicijalni troškovi nabavke neophodne opreme mogu biti prilično visoki. Potrebno je angažovati osoblje da izvrši instalaciju i platiti potreban materijal. Ne sme se zaboraviti ni na redovan remont ugrađenih komponenti. Stručnjaci uglavnom navode još tri ključna problema s kojima se susreće NVR: krađa, oštećenje i kvarovi prilikom snimanja. Zbog visoke tržišne vrednosti, mrežni snimači su često na meti provalnika. Pored toga, ako dođe do poplave ili požara, snimači mogu pretrpeti teška oštećenja, što dalje vodi do nepovratnog gubitka snimljenog sadržaja. Po pitanju performansi, video snimači ograničavaju broj kamera koje možete povezati, ceo proces se može usporiti ako više korisnika pokušava istovremeno da koristi snimač, a dozvoljen je samo ograničen broj istovremenih pregleda

 

NVR se prevashodno preporučuju korporativnim korisnicima i institucijama koje raspolažu većim brojem kamera na jednom mestu, poput škola, bolnica, fabrika… Mrežni snimači su i dalje jedina opcija za korisnike kojima je zakonom zabranjeno da snimljeni materijal šalju na oblak, te ih često koristi vojska. Lokacije koje imaju veoma slabu mrežnu propusnost ili lošu internet konekciju takođe su odlični kandidati. 



VSaaS model

 

Nedostaci mrežnih snimača naglašavaju prednosti VSaaS usluge. Potrebna oprema su kamere i mrežni prekidač ili ruter za slanje snimka onlajn. Jasno je da su inicijalni troškovi instalacije daleko niži. Upotreba hadrvera je minimalna, dok su troškovi instalacije veoma niski ili ih uopšte nema. Eliminacijom troškova kupovine servera, hard diskova i licenci za kamere, shvatamo da je računica zaista isplativa i manjim kompanijama. Podrška i održavanje takođe nisu briga korisnika, nego provajdera preko kojeg dobijaju uslugu. Troškove upravljanja, umrežavanja i potrošnje energije, ponuđači usluga praktično generišu u jedan pretplatnički model. 

 

Ako imate strah od sajber napada, budite bez brige. Svako kvalitetno VSaaS rešenje je zaštićeno kompletnom enkripcijom i to TLS ili HTTPS. Time se omogućava pohranjivanje više šifriranih kopija podataka na oblaku, te se postiže visoka dostupnost i redudentnost. VSaaS model je daleko fleksibilnija opcija: ne postoji ograničenje broja povezanih kamera, a nove zone se mogu staviti pod nadzor jednostavnim instaliranjem novih kamera i povezivanjem na VSaaS

 

VSaaS model ima i mane. Ako nemate jaku, pouzdanu i stabilnu internet konekciju, zaobiđite ovu opciju (ili sredite internet konekciju). Ukoliko dođe do prekida veze, snimak se može zauvek izgubiti. Zatim, VSaaS zahteva ogromnu propusnost za potrebe pohrane u oblaku i pratećeg softvera. Ako raspolažete s dosta povezanih kamera, mesečni troškovi pohranjivanja mogu biti visoki, čime se anulira početna ušteda prilikom instalacije. Ograničenja propusnosti mogu uticati na kvalitet slike i brzinu snimanja.

 

NVR tehnologija postoji decenijama i zaslužila je naše poverenja. VSaaS rešenja su relativno nova, što znači da kvalitet ponuđenog rešenja može izrazito varirati od ponuđača do ponuđača, budući da ne postoji standardna ponuda

 

VSaaS modeli su odličan izbor za mala i srednja preduzeća koja raspolažu manjim brojem kamera, te šalju manju količinu sadržaja na oblak (u suprotnom, troškovi pohranjivanja mogu znatno porasti). Ako preduzeće ima manje od deset kamera i ograničeni budžet, VSaaS model je pun pogodak! Kompanije koje imaju više poslovnica udaljenih od centrale bi trebalo da razmotre ovu opciju, budući da nema potrebe za instalacijom hardvera na svakoj lokaciji. Sistemom je daleko lakše upravljati zbog mogućnosti centralizacije kakvu nudi oblak.

 

Hibridna opcija kao optimalno rešenje?

 

U ponudi se mogu pronaći i hibridna rešenja, koja kombinuju elemente mrežnih snimača i VSaaS modela. Ugrađeni hardver se koristi za upravljanje i kratkoročno snimanje, dok se dugoročno snimanje vezuje za oblak. Na taj način se opterećenje raspoređuje, niže su investicije u hradver i smanjuju se troškovi pohranjivanja. Dakle, video snimač se koristi za celodnevno snimanje, dok se oblak koristi za dopunsko i rezervno snimanje događaja i za ključne snimke.

 

Ako i dalje važete između NVR i VSaaS tehnologije, možda je hibridna opcija pravi izbor za vas. 

 

Pre nego što donesete finalnu odluku, razmotrite sledeće stavke:

  • Broj raspoloživih kamera

  • Rezolucija, fps i nivo kompresije

  • Vreme čuvanja snimaka (30, 60 ili 90 dana)

  • Da li se snima kontinuirano ili na osnovu događaja?

  • Koliko često se pristupa snimcima?

  • Koliko korisnika ima pravo pristupa?

  • Koja analitička aplikacija se koristi?

  • Karakteristike internet konekcije

 

Stručnjaku za video nadzor predočite stanje, želje i potrebe na osnovu navedenih stavki i on će vam sigurno pomoći da napravite pravi izbor između tradicionalnog NVR i modernog VSaaS modela.

 

 

Predložene teme za čitanje:

 

Požar na radnom mestu - prevencija i detekcija

Sigurnost kampusa i studentskih domova

Sigurnost gledališta, stadiona, arena

 

Koristimo kolačiće kako bi Vam pružili najbolje moguće iskustvo na našem sajtu.

Klikom na dugme Prihvatam prihvatate korišćenje kolačića.